Inkubatora darbības laikā EKA Biznesa Inkubatora(BI) komandas (un dalībnieki individuāli) ar dažādu interesējošo tēmu lekciju un radošo darbnīcu palīdzību cenšas noslīpēt savas biznesa idejas, strādājot pie biznesa modeļu un plānu izstrādes, radot prototipus, mācoties galvenos pārdošanas paņēmienus, un rezultātā nonākot pie reālas iespējas realizēt savu ideju tirgū un gūt ienākumus.
EKA BI savu darbību ir uzsācis 2016. gada rudenī, un tā mērķis ir radīt katram EKA studentam iespēju kļūt par lielisku uzņēmēju, pateicoties uz biznesa idejas virzību vērstām, aktivitātēm, nozaru ekspertu/pārstāvju zināšanām, tīklošanas iespējām un motivējošo vidi. Tā tika izveidota moderna, plaša un radošā EKA Biznesa Inkubatoram telpa/ofiss, lai ikviens dalībnieks spētu produktīvi darboties un virzīties!
EKA BI palīdz uzsākt pirmos soļus uzņēmējdarbībā, piedāvājot:
- Palīdzību biznesa plāna izveidē;
- Lekcijas un radošās darbnīcas;
- Mentoru ieteikumus un pieredzes stāstus;
- Kontaktus, kas noder biznesa attīstībai;
- Telpu darbam, sapulcēm un tikšanās reizēm ar potenciālajiem sadarbības partneriem un klientiem;
- Palīdzību biznesa ideju testēšanā un pirmās pārdošanas organizēšanā;
EKA BI dalībnieki ir piedalījušies tādos pasākumos kā:
- LTRK (Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras) organizētajās lekcijās;
- LIAA „Biznesa forumā”;
- Valsts izglītības satura centra projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” konferencē “Domāt”.
EKA Biznesa Inkubatora programma (EKA BI dalībniekiem) tika balstīta uz:
- Individuālajām tikšanām ar EKA BI vadītāju vismaz reizi mēnesī;
- Tikšanām ar mentoriem reizi mēnesī;
- Vieslekcijām no nozares/jomas pārstāvjiem 1-2 reizēm mēnesī;
- Dalībnieku individuālo darbu biznesa idejas virzībā programmas laikā.
MENTORI
EKA BI dalībnieku biznesa ideju virzībai tika piesaistīti sekojoši nozares/jomas pārstāvji:
- Aigars Mednis - izdevniecības "Lietišķās informācijas dienests" izpilddirektors
Vairāk nekā 25 gadu darba pieredze pārdošanā, mārketingā un uzņēmuma vadībā.
- Anita Viļuma - pieredzējusi, veiksmīga uzņēmēja
Anita ir aktīvajā uzņēmējdarbībā kopš 1990. gada. Līdz 1997. gadam izveidojusi un vadījusi uzņēmumu "Saldus Maiznieks". 1993. gadā paralēli nodibinājusi vairumtirdzniecības uzņēmumu "Raugs un citas preces". Ilglaicīgi tajā bija pārdošanas vadītāja un valdes locekle. 2009. gadā Anita kompāniju pārdeva. No 2009. līdz 2017. gadam bija īpašniece SIA "Anjo" - uzņēmumam, kurš nodarbojās ar nekustamā īpašuma iznomāšanu un apsaimniekošanu. 2017. gadā Anita veiksmīgi pardeva arī šo uzņēmumu. No 2010. gada konsultē jaunos uzņēmējus uzņēmumu izveidošanā, attīstībā un pārmaiņu vadībā.
- Jana Zubricka - pieredzējusi uzņēmēja
Uzņēmēja jau 20 gadus - lokšņu stikla un stikla izstrādājumu tirdzniecība un ražošana. Enerģiju un jaunas idejas smeļas no pieredzējušiem uzņēmējiem, spēcīgiem biznesa koučiem un arī jauniem, aizrautīgiem startup uzsācējiem. Viņiem mirdz acis, ir drosme un ambīcijas, kas, esot par mentoru jaunajiem, dod emocionālu atgriezenisko saiti un pašu virza uz panākumiem.
- Vita Brakovska – biedrības „Zinis” valdes priekšsēdētāja.
Idejas formulēšana, novērtēšana. Biznesa plāna izstrāde balstoties uz „BM Canvas” metodi. Pitch sagatavošana, balstoties uz „Elevator Pitch” metodi. Informācijas apkopošana par idejas virzību tirgū, nestandarta marketinga kanālu izmantošana, klientu sasniegšana.
- Edgars Čerkovskis – EKA lektors.
Idejas finansiālā puse – pašizmaksas noteikšana, ieņēmumi/izdevumi, PVN, cenas noteikšana. VID, uzņēmumu reģistrēšana – SIA, IK, pašnodarbinātais. Gada ienākumu deklarācija. Nodokļi.
- Undija Ancēna – „FranklinCovey Latvia” pārstāve.
Projekta apraksta veidošana, balstoties uz „Logical Framework Analysis” metodi. Spēja strukturēti, organizēti aprakstīt un paskaidrot biznesa idejas būtību, mērķi, ietekmi un sagaidāmos rezultātus.
- Iļja Saveļjevs – „Produktivitātes māksla” vadītājs.
Biznesa idejas virzība sociālajos tīklos (Facebook). Reklāmas kampaņu veidošana. Mārketinga materiālu sagatavošana. Facebook lapas administrēšana.
- Annija Leite – „Infinitum 8” vecākā satura speciāliste.
Satura mārketings un jaunā zīmola pirmie soļi sociālajos tīklos. Brendings. Idejas pozicionēšana. Statistikas analīze. Google Analitics, Facebook darbarīks.
SEMINĀRI
EKA BI popularizēšanas nolūkos dažādu kursu ietvaros sadarbībā ar kursu pasniedzējiem, ka arī citu pasākumu ietvaros tika organizēti semināri, kuri iekļāva:.
- Informatīvo prezentāciju par EKA BI;
- Informatīvo prezentāciju par uzņēmējdarbības vidi Latvijā;
- Teorētisko prezentāciju par biznesa ideju ģenerēšanas tehnikām;
- Praktiskos radošos uzdevumus par ideju ģenerēšanu;
- Teorētisko prezentāciju par biznesa idejas testēšanu un biznesa plāna izveidi;
- Praktiskos radošos uzdevumus par biznesa idejas izpēti, analīzi un prezentēšanu.
IDEJAS, KAS TIEK ĪSTENOTAS ŠOBRĪD
- Lietotnes "Epic story tablet" izstrāde - Ēriks Keisters. Mīļāko bērnības spēļu digitalizācija. Mērķis - kvalitatīvi pavadīts brīvais laiks ar ģimeni un draugiem. Iespēja spēlēt jebkurā vietā un jebkurā laikā, kā arī dažādās grupās - ģimene, draugi, valsts, pasaule. Dažādas tēmas - sports, slavenības, politika, utt.
- Lietotnes "Haltūra LV" (nosaukums vēl izstrādes stadijā) izstrāde - Krista Benko. Daļai iedzīvotāju bieži rodas nepieciešamība pēc palīdzības sadzīvisku darbu organizēšanā vai neikdienišķās situācijās (aukle, santehniķis, elektriķis, skaistumkopšanas speciālists, tulkotājs, grafiskais dizainers, pavārs, malkas skaldītājs.). Lietotne ļaus operatīvi sazināties ar vajadzīgo speciālistu.
Sadarbībā ar Rīgas domes drosmes grantu:
- Kristīnes Veinbergas projekts "Acuraugs" - naudas un briļļu maciņu izgatavošana latviskā stilā.
- Jeļenas Skuratovas projekts "Izglītojošas personalizētas pasaku grāmatas". Grāmata tiek sagatavota ar vārdu un novēlējumu adresātam pēc klientu pasūtījuma. Skaista dāvana jubilejā!
ĪSTENOTĀS IDEJAS
2020. gads
- Zināšanu procesa ārpakalpojumu uzņēmums “SKRIFTS”
Mājaslapa: https://skrifts.com
2019. gads
īstenotās idejas sadarbībā ar Rīgas domes Drosmes grantu
- Kristīnes Veinbergas projekts "Acuraugs" - naudas un briļļu maciņu izgatavošana latviskā stilā.
- Jeļenas Skuratovas projekts "Izglītojošas personalizētas pasaku grāmatas". Grāmata tiek sagatavota ar vārdu un novēlējumu adresātam pēc klientu pasūtījuma. Skaista dāvana jubilejā!
2018. gads
- Kostīmu noma „Lielisko kostīmu noma”;
Facebook vietnē: www.facebook.com/Kostimunoma
- Attīstošās koka rotaļlietas „Busy Board”.
Facebook vietnē: www.facebook.com/busyboard.riga
Mājaslapa: www.busy-board.com
Daļēji īstenotās idejas:
Trīs no septiņām biznesa idejām EKA BI programmu noslēdza daļēji (iesaistoties līdz 60% aktivitāšu, dažādu apsvērumu dēļ):
- Bērnudārza aplikācija „One Step” – izstājās programmas vidū laika trūkumu dēļ (darbs, ģimene un mācības).
- Bērnu rotaļlietas „Creative baby sleep” – izstājās programmas vidū citu aktivitāšu dēļ, (EKA SP sabiedriskā dzīve, SP nodaļu vadīšana).
- Dizaina mēbeles „4Cube” – izstājās programmas sākumā (klātienes iesaistes neiespēja).
Iesniegtās idejas, bet nav īstenotas:
- Lietotnes "Epic story tablet" izstrāde - Ēriks Keisters. Mīļāko bērnības spēļu digitalizācija. Mērķis - kvalitatīvi pavadīts brīvais laiks ar ģimeni un draugiem. Iespēja spēlēt jebkurā vietā un jebkurā laikā, kā arī dažādās grupās - ģimene, draugi, valsts, pasaule. Dažādas tēmas - sports, slavenības, politika, utt.
- Lietotnes "Haltūra LV" (nosaukums vēl izstrādes stadijā) izstrāde - Krista Benko. Daļai iedzīvotāju bieži rodas nepieciešamība pēc palīdzības sadzīvisku darbu organizēšanā vai neikdienišķās situācijās (aukle, santehniķis, elektriķis, skaistumkopšanas speciālists, tulkotājs, grafiskais dizainers, pavārs, malkas skaldītājs.). Lietotne ļaus operatīvi sazināties ar vajadzīgo speciālistu.
DALĪBNIEKU ATSAUKSMES
Liene Leitāne, „Lielisko Kostīmu noma” biznesa idejas autore
Vai, tavuprāt, Biznesa Inkubators ir vērtīga pieredze?
Noteikti, jā, jo esot tā dalībniekam paveras jaunas iespējas, jauni kontakti, vērīgi padomi no zinošiem mentoriem.
Kas tevi iedrošināja iesaistīties EKA BI?
Redzēju augstskolā bukletus un vienkārši zināju, ka ir jāpiedalās, tā nu caur trīs idejām nonācu, pie Kostīmu nomas.
Kāda bija tava sākotnēja ideja, un ka tā mainījās?
Sākotnēji, vēlējos darināt dāvanu kastes, personalizējot tās, bet uztaisīt pašu kasti no nulles, izrādījās pārāk sarežģīti, parastajam cilvēkam, tādam darbam nepieciešamas papildus ierīces un milzum liela precizitāte. No dāvanu kastēm, nonācu pie idejas par apsveikuma kartīti, kastītēm, mini formātā, sērkociņu kastītes lielumā, šo ideju uzsāku īstenot. Tomēr nonācu pie tā, ka jāsāk darīt ko citu, ko jau iesāktu un, manuprāt, sabiedrībai noderīgāku – „Kostīmu noma” bija mana galējā izvēle.
Ko tev sniedza dalība EKA BI?
Uzzināju, kā labāk pasniegt savu preci, sociālajos medijos, kā noteikt mērķa auditoriju, veidus kā to sasniegt un daudz citu noderīgu informāciju, kā arī to, ka šobrīd esmu paplašinājusi kostīmu nomas darbību, tās piedāvājums kļuvis nopietnāks, šobrīd starp vairāk nekā 50 dažādiem kostīmiem, piedāvāju arī septiņus dažādus animatoru kostīmus.
Kādas zināšanas tika iegūtas? Cik bieži apmeklēji EKA BI?
Sākotnēji, katru mēnesi, bija biežas tikšanās, kur apspriedām vēlamo darbības plānu savas idejas īstenošanai. Dažādas mentoru lekcijas, par feisbuku, projektu rakstīšanu, kā dibināt uzņēmumu vai kļūt par pašnodarbināto utt. Vēlāk apmeklējums bija individuāls, jo katrs jau strādāja pie savu ideju īstenošanas, to virzīšanas un attīstīšanas.
Kādi ir tavi panākumi iekš EKA BI?
Esmu paplašinājusi kostīmu nomas sortimentu, kā arī ieguvusi jaunus lojālus klientus.
Pastāsti, lūdzu, par savu ideju (mērķauditorija, produkts..).
Produkts, jeb pakalpojums ir Kostīmu noma, piedāvāju dažāda veida karnevāla, svētku, animatoru tērpus par draudzīgām cenām uz nomu. Mērķauditorija ir bērnudārzi, to skolotājas, bērnu vecāki, kā arī paši bērni, bet vairāk - vecāki, jo tie ir maksātspējīgi. Arī studenti un skolēni, piedāvājot karnevāla kostīmus.
Pastāsti vairāk par to, ka virzījās tavas idejas attīstība? Un vai spēji tikt līdz pirmajai pārdošanai?
Visai plūstoši, jo bija jau pamats, nebija jāsāk no nulles, bija jāiegulda laiks un nauda attīstībai. Animatoru tērpu iegāde bija pareizā izvēle, jo šādi tērpi maksā dārgi un cilvēks ir ieinteresēts tādu iznomāt, jo pirkt, viena pasākumam nav izdevīgi. Piereģistrējos kā pašnodarbinātā un izrakstīju savu pirmo rēķinu, bērnudārza vadītājai, Lieldienu pasākumam, zaķa kostīma nomai.
Kādas trīs galvenās lietas ir nepieciešamas, lai darboties EKA BI?
1. Jābūt gribasspēkam īstenot savu ideju.
2. Jāvelta daudz sava laika idejas attīstībai, kā arī jāapmeklē mentoru vadītās nodarbības.
3. Jābūt vēlmei sevi pilnveidot.
Tavi ieteikumi topošiem EKA BI dalībniekiem?
Nebaidieties, sapņot rakstiski, jo kas reiz tiek uzlikts uz papīra, ir soli tuvāk idejas īstenošanai.
Davids Mintskovsky, „Busy Board” biznesa idejas autors
„Бизнес инкубатор "EKA" даёт большую базу знаний и понимание как начать свой бизнес с "нуля" и какие действия для этого стоит предпринять. Боагодаря приглашенным спикерам, я узнал очень много полезного для себя, за такой короткий срок. Спасибо бизнес инкубатору "EKA"”
Eids Putnāns, „LED gleznas” biznesa idejas autors
„Ir daudz produktīvāk strādāt, ja blakām ir citi studenti, kuri arī strādā pie savu biznesa ideju attīstības. EKA BI ir tā vieta, kur iegūt šo papildu motivāciju. Interesanti bija uzzināt kādas vēl ir idejas, un kā tās tiek īstenotas. Plašāku ieskatu uzņēmējdarbībā, mārketingā un sociālajos medijos sniedza dažādi lektori - tas bija ļoti noderīgi.”
Maryias Voinava, „Virtual Stylist” biznesa idejas autore
"Думаю, что для меня, как и многих других иностранных студентов, особенно важна помощь в реализации бизнес идей из-за наличия языкового барьера. Бизнес-инкубатор стал настоящей поддержкой, мне удалось найти единомышленников, и вместе со своей командой поучаствовать в нескольких проектах латвийский инвесторов. Я благодарна руководителям и в частности Олесе Алексовой за помощь в оформлении бизнес-идей и интересные занятия."
AKTUALITĀTES
Projekts ‘’Hygenico” piedāvā mehānisku ierīci baktēriju pārneses samazināšanai
Projekts ‘’Hygenico” piedāvā mehānisku ierīci ar kuru iespējams atvērt durvis, neizmantojot roku spēku, tā vietā darbinot vienkāršu sviras mehānismu ar kāju. Šīs inovācijas mērķis ir samazināt baktēriju pārnesi un padarīt piemērotāku vidi cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Problēmsituācija, ko uzsver ‘’Hygenico” idejas un dizaina autors Jānis Celmiņš ir aptuveni 80% slimību pārnēsāšana tieši ar rokām, pieskaroties koplietošanas durvju rokturiem. Viens no jau esošajiem risinājumiem ir automatisko durvju uzstādīšana, taču šo durvju uzstādīšana ir laikietilpīga un dārga, tāpēc kā alternatīva tiek piedāvāta ‘’Hygenico” mehāniskā ierīce.
EKA Biznesa inkubators iesaistās projektā, kas izglīto par videi draudzīgiem automobiļiem
Sadarbībā ar EKA Biznesa inkubatoru un ar Biznesa inkubatora vadītājas, profesores Vitas Zariņas palīdzību ES programmas Future Heroes Latvia ietvaros tiek īstenots projekts „Brauciens uz EKO”. Tajā darbojas Latvijas skolnieces – līderes, kuras veido īpašu tīmekļa vietni un piesaistījušas ekspertus informācijas iegūšanai. Projekta mērķis ir izglītot cilvēkus par dabai draudzīgiem automobiļiem, popularizēt informāciju par to izmantošanu, kā arī „savienot” cilvēkus ar sev tīkamākām, piemērotākām automašīnām.E-vieslekcija: Es un mans bizness
6. februārī, plkst 16:00, šeit: https://open.augstskola.lv/b/and-t7r-faz/
Aiva Vīksna, Lietišķās informācijas dienests Biznesa attīstības vadītāja un īpašniece, AV Consulting direktore un īpašniece, LDDK viceprezidente. Aivai ir vairāk nekā 30 gadu pieredze biznesā dibinot, vadot, pārveidojot, pārdodot un atkal veidojot jaunus biznesus.
Šajā lekcijā jūs dzirdēsiet ne tikai pieredzes stāstu, bet arī to, kas tad ir uzņēmējs, vai katrs var būt uzņēmējs, kā kļūt par veiksmīgu uzņēmēju, par radošuma nozīmi biznesā, par to kādas ir uzņēmējdarbības tendences šodien, un nobeigumā Aiva padalīsies ar biznesa veiksmes formulu.
Dzīves uzdevums ir viens: sevi piepildīt. Bet ir tūkstošiem darīšanas veidu, ar kādiem to panākt. Vienu veidu izvēlējies, atdod tam visu sirdi.
EKA Biznesa inkubatorā izveido zināšanu procesa ārpakalpojumu uzņēmumu “SKRIFTS"
EKA Biznesa vadības maģistrantūras students Niroshan Pathiraja, darbojoties Biznesa inkubatorā, ir attīstījis savu biznesa ideju un izveidojis biznesa konsultāciju uzņēmumu “SKRIFTS”, kas nodarbojas ar grāmatvedības un finanšu pakalpojumiem, digitālo mārketingu, mārketinga pētījumiem, datu analīzi, digitāliem risinājumiem un arhitektūras pakalpojumiem. Uzņēmumam ir sadarbības partneri ASV, Apvienotā Karalistē, Austrālijā, Jaunzeilandē, Honkongā un Dubaijā.
Mājas lapa: https://skrifts.com
EKA Biznesa inkubatorā radīta izglītojoša un personalizēta grāmata bērniem"
EKA Biznesa inkubatorā ar „Rīgas Drosmes granta” finansiālu atbalstu radīta līdz šim Latvijā nebijusi izglītojoša pasaku grāmata bērniem, kuru var personalizēt. Proti, bērns kļūst par pasakas galveno varoni, viņu vārds ir grāmatas nosaukumā un tekstā. Vecāki, pasūtot grāmatu, var izvēlēties arī galvenā varoņa tēlu – zēnu vai meiteni, acu un matu krāsu, kā arī pasakas valodu – latviešu vai krievu. Pasaku grāmata paredzēta četrus līdz astoņus gadus veciem bērniem.
Vieslekcija "Kā sastādīt naudas plūsmu?"
10.03.2020. plkst. 13.00, 115. auditorijā
Vienkārša un praktiska pamācība, kā saplānot finanses.
Ikdienā strādājot ar uzņēmējiem, īpaši biznesa uzsācējiem, redzam, ka trūkst informācijas par uzņēmējdarbības plānošanu, naudas plūsmām, peļņas un zaudējumu aprēķiniem, un tamlīdzīgiem aspektiem, kuru nezināšana var apdraudēt uzņēmuma darbību, attīstīšanos un ilgtspēju.
Apmācību eksperte no “Altum” Diāna Lopeta dalīsies ar padomiem, kā pareizi plānot naudas plūsmu, uzsākot uzņēmējdarbību, kā arī par “Altum” atbalsta instrumentiem biznesa uzsācējiem un uzņēmējiem.
Lekciju vadīs: "Altum" centra reģiona vadītāja Diāna Lopeta
Plānotās turpmākās aktivitātes BI 2019./2020. studiju gadā:
Decembris
19. decembrī plkst. 15:00 tikšanās BI, darba plāna sagatavošana šim studiju gadam, tikšanās ar mentoriem
Janvāris
22. janvāris – tikšanās BI, konsultācija Biznesa plāna sagatavošanai
Februāris
12. februāris, plkst 15:00 , tikšanās BI, atskaite par paveikto, tālākās darbības
15. februāris - lekcija – Sociālā uzņēmējdarbība
Marts
11. marts, plkst 15:00, tikšanās BI, atskaite par paveikto, tālākās darbības
14. marts – lekcija – Biznesa atbalsta finanšu instrumenti
Aprīlis
15. aprīlis - plkst 15:00, tikšanās BI, atskaite par paveikto, tālākās darbības
18. aprīlis – lekcija – Uzņēmējdarbības vide Latvijā: uzņēmēja stāsts
Datumos un laikos iespējamas izmaiņas, sekojiet līdzi informācijai mājaslapā!
KONTAKTI
Prof. Vita Zariņa
EKA Biznesa inkubatora vadītāja
vita.zarina@eka.edu.lv
+371 29417045